Tüm siparişler ücretsiz ve sigortalı kargo avantajıyla

Sık Sorulan Sorular

  • Satın aldığınız ürünleri iade veya değişim yapabilirsiniz. Ama eğer Özel Sipariş olarak verildi ise iade veya değişim yapılmaz.
  • GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI 27 KASIM 2014 TARİHLİ MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞME gereği eğer satın aldığınız ürün veya ürünler Cayma hakkının istisnaları içindeyse iade veya değişim yapılmaz.

Satın aldığınız ürünler eğer Cayma hakkının istisnaları dışında  ise Müşteri Hizmetlerimizle önce irtibata geçip ve sonra onların verdiği yolu izlemelisiniz. Aksi takdirde Müşteri Hizmetlerinin onayı olmadan iade edilen ürünlerin tamamen sorumluluğu müşteriye aittir ve iade hiçbir şekilde kabul edilemez.

Yanlış ürün veya ürünler sipariş ettiyseniz veya fikriniz değiştiğiyse, önce ‘Hesabım’ bölümünde yer alan ‘Siparişlerim’ sayfasında, siparişinizin durumunu kontrol edin. Sonra ürün veya ürünlerin durumu ‘Ödeme bekleniyor’ veya ‘Hazırlanıyor’ aşamasında ise Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçip siparişinizi kolayca iptal edebilirsiniz. Aksı takdirde İade ve Değişim Prosedürü sayfasını incelemeniz gerekmektedir.

İptal ettiğiniz ürün veya ürünlerin ücreti Müşteri Hizmetleri iptal işlemini onayladıktan sonra 5 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılacaktır.  İade edilen ücretin hesabınıza yansıma süresi bankanıza bağlıdır.

Özel düşündüğünüz veya daha önceden başka yerlerde görüp satın alamadığınız ürünlerin görselini ve diğer bilgilerini sisteme yüleyerek atölyelerimizden En Uygun Fiyat teklifini alarak ÖZEL SİPARİŞ verebilirsiniz.

Özel Siparişe verdiğinizde ödeme işlemi gerçekleşmeden  önce kargo teslim bilgileri sunulacaktır. Verilen gün sayımı ücretin yatırıldığından sonra devreye girer.

Özel Siparişlerde teklif geldikten sonra eğer teklifi beğendiğiyseniz ödeme tuşuna basarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Satın aldığınız ürün veya ürünler, ürün sayfasında belirtildiği gibi teslimat tarihi aralarında teslim edilecektir. Ayrıca sipariş kargoya verildiğinde kargo firması tarafından SMS ile bilgilendirileceksiniz.

Siteden ürün almak veya başka bir değişle Sipariş verebilmek için önce ürün sayfasından satın almak istediğiniz ürün veya ürünleri Sepete Ekleyerek, ödeme ekranından kayıtlı adres veya adreslerinizden birini seçebilir veya yeni bir adres bilgisi girebilirsiniz. Adres ve fatura bilgilerini girdikten sonra ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Hayır, şu anda tüm siparişlerde kargo ücretsizdir ve ekstra herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Önce ‘Hesabım’ sayfasında yer alan ‘Siparişlerim’ segmesinde, siparişinizin durumunu kontrol edin.

Eğer siparişinizin durumu ‘Ödeme bekleniyor’ veya ‘Hazırlanıyor’ ise Hesabım sayfasında bulunan Adresler segmesinde adres değişikliği yapabilirsiniz ve ayrıca Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçerek adreslerinizi değiştirebilirsiniz. Eğer durum ‘Tamamlandı’ ise o zaman sipariş kargoya verilmiştir ve ancak kargo firmaları tarafından yapılabilir.

Hayır, ödemeler sadece online ödeme veya Havale/EFT ile gerçekleşir.

Ödeme sayfasında ödemeyi gerçekleştirmeden önce sayfanın sol yukarı kısmında ‘Kupon kodunuzu giririn’ metnine basın. Açılan bölümde kupon kodunu girin ve ‘KUPON KULLAN’ tuşuna basın. Bastıktan sonra indirim uygulanmıştır ve ödeme işlemini gerçekleştirebilizrsiniz.